Κοινόχρηστες παροχές ηλεκτρικής ενέργειας
Οι κοινόχρηστες παροχές ηλεκτρικού ρεύματος στις οικοδομές, έχουν από τη φύση τους, δύο βασικά προβλήματα:
Πρώτον, στην εκπροσώπηση από τον πάροχο θα πρέπει να δηλωθεί το ΑΦΜ του διαχειριστή, ο οποίος και αναλαμβάνει την ευθύνη για την πληρωμή των λογαριασμών. Αυτό δεν συνέβαινε ως τώρα στον βασικό πάροχο, τη ΔΕΗ.
Δεύτερον, οι περισσότερες πολυκατοικίες δε διαθέτουν νομική υπόσταση και κατά συνέπεια ούτε καταστατικό και ΑΦΜ, οπότε η τυχόν αλλάγή παρόχου θα πρέπει να γίνει με μια υπεύθυνη δήλωση του διαχειριστή, στην οποία θα αναφέρεται πως έχουν ενημερωθεί όλοι οι διαμένοντες στην πολυκατοικία και η πλειοψηφία αυτών συμφώνησε στην επιλογή του νέου παρόχου.
Πως πρέπει να κινηθούν λοιπόν οι διαμένοντες σε μία πολυκατοικία;
Αρχικά, θα πρέπει να αναλογιστούν ότι οι κοινόχρηστες παροχές -συνήθως- δεν καταναλώνουν πολλές κιλοβατώρες (kwh) και κατά συνέπεια θα πρέπει να επιλέξουν ένα πρόγραμμα το οποίο να έχει μηδενικό πάγιο, χωρίς να τους ενδιαφέρει πρωτίστως η τιμή της kwh.
Επίσης, μια έξυπνη επιλογή είναι να ορίσουν οι ίδιοι την εγγύηση σε τιμή μεγαλύτερη από αυτήν του προγράμματος και η οποία να κυμαίνεται περίπου στο τετραπλάσιο του μηνιαίου ποσού λογαριασμού της παροχής. Με αυτόν τον τρόπο δημιουργείται ένα ταμείο της πολυκατοικίας, ώστε αν κάποιοι διαμένοντες σταματήσουν να πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους, να μπορεί να ζητηθεί άμεσα από το διαχειριστή η διακοπή της παροχής και το υπόλοιπο να καλυφθεί από την εγγύηση, μέχρι να βρεθεί λύση και να επανασυνδεθεί το ηλεκτρικό ρεύμα.
Άρθρο του ενεργειακού συμβούλου του MILITARY HOUSES
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το άρθρο, αλλά και για τα προνομιακά τιμολόγια ηλεκτρικού ρεύματος και φυσικού αερίου που προσφέρουμε σε όλα τα μέλη και τους συνεργάτες μας, συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα ώστε να επικοινωνήσουμε μαζί σας: